Z WIZYTĄ W SAINT-TROPEZ

Citroen Mehari (kadr z filmu ,,Żandarm i kosmici")Dyskretny urok policjantów z Miami czy siła, odwaga i bezkompromisowość Franza z Psów. Nic to, w porównaniu z najsłynniejszym żandarmem na świecie. Od połowy lat 60-tych ubiegłego wieku, skutecznie rozśmiesza kolejne pokolenia widzów, nie tracąc przy tym niczego ze swojej wyjątkowości. Mały, łysiejący, podstarzały krzykacz, wpisał się na stałe w umysły wszystkich którzy kochają stare, dobre francuskie komedie (i nie tylko). Tak naprawdę, to chyba do końca nikt nie wie za co go ta lubimy i po części właśnie na tym polega jego fenomen. Zostawmy jednak analizę charakterologiczną tego policjanta i rzućmy okiem na to co nas interesuje, czyli MotoStars, które przewinęły się w tle fabuły kilku filmów, z udziałem Louis’a De Funes, odgrywającego główną rolę w tych produkcjach.

Pierwsza część przygód wspomnianego bohatera, to po prostu Żandarm z St. Tropez i powstała w 1964 roku. Historia opowiada o pewnym, prowincjonalnym żandarmie, który zostaje przeniesiony do St. Tropez, aby zarządzać tamtejszym posterunkiem i oczywiście strzec kurortu pełnego turystów. Starszy sierżant Ludovic Cruchot, jest jednak na tyle uparty i despotyczny, że nie zauważa problemów swojej nastoletniej córki (która przeprowadziła się wraz z nim i która wpada w nieodpowiednie towarzystwo) a zamiast tego, wypowiada walkę lokalnym nudystom. To tyle, w skrócie jeśli chodzi o fabułę. A teraz samochody. W tej komedii, możemy zobaczyć mnóstwo znanych i klasycznych już pojazdów z tamtych lat, a są to między innymi: Ford Mustang Cabrio, Citroen DS 19,  Lancia Flaminia GT 3C, Panhard 24 CT, Peugeoty 403 i 404, Renault Dauphine, Renault Floride S Cabriolet, Simca 1000 i 1500, Simca Aronde czy Volkswagen 1200 Cabriolet. Jednak prawdopodobnie najciekawszym i najczęściej kojarzonym samochodem z tego filmu, jest Citroen 2CV, którym po drogach tego urokliwego miasteczka, szalała słynna zakonnica. Polecam scenkę z jej udziałem – jest naprawdę klimatyczna.

 Citroen 2CV (kadr z filmu ,,Żandarm z Saint-Tropez) Ford Mustang Cabrio (kadr z filmu ,,Żandarm z Saint-Tropez)

Rok później, nakręcono Żandarma w Nowym Jorku. Tym razem, główny bohater ,,zabija śmiechem” wprost z Nowego Jorku, gdzie wraz ze swoimi podwładnymi udaje się na światowy kongres policjantów. Okazuje się, że do tego samego miasta zmierza jego córka, której surowy rodzic zabronił wycieczki za Ocean. W tej części przygód żandarma, widać zdecydowanie mniej ciekawych pojazdów, ale i tak warto wymienić następujące wozy: Peugeot 404 Cabriolet, Renault Estafette, Pontiac Boneville, Lincoln Premiere czy Dodge Coronet.

 Peugeot 404 Cabrio (kadr z filmu ,,Żandarm w Nowym Jorku") Renault Estafette (kadr z filmu ,,Żandarm w Nowym Jorku")

Żandarm się żeni. Dokładnie w 1968 roku. Czyli kłopotów ciąg dalszy. W trzeciej części, sympatyczny żandarm zakochuje się we wdowie po pułkowniku żandarmerii. Niestety, nie tylko on – miejscowy komendant, również nie pozostaje obojętny na wdzięki tej damy i między panami, zaczyna się ostra rywalizacja. Dodatkowo, sytuację komplikuje fakt, że obaj mają niedługo przystąpić do egzaminu kwalifikacyjnego, na komendanta posterunku w St. Tropez. Jak zwykle w komediach z tej serii, nie zabrakło wielu zabawnych dialogów i sytuacji. A jeśli chodzi o samochody to warto wymienić: Forda Mustanga Cabrio i Citroen 2CV (po raz kolejny), Triumpha Heralda Cabrio, Renault R8, Studebakera Gran Turismo Hawk, Matre M530 i wiele innych, ciekawych francuskich aut z tamtego okresu. A poza nimi… zakonnicę na motorze.

 Ford Mustang Cabrio (kadr z filmu ,,Żandarm się żeni") Peugeot 404 Cabrio (kadr z filmu ,,Żandarm się żeni")

Wszystko co dobre, kiedyś się kończy. Żandarm na emeryturze (1970), musi stawić czoła nowym realiom. Nie jest już policjantem, a spędzanie każdej godziny obok swojej żony –mimo, że ją kocha- staje się dla niego coraz bardziej męczące. Któregoś dnia, odwiedzają go koledzy i oznajmiają, że ich wspólny znajomy stracił pamięć. Postanawiają mu więc pomóc, ale aby to zrobić, znów muszą wrócić do pracy. I w tym przypadku, nie zabrakło ciekawych aut: Citroen DS 21, Fiat 500 D Giardiniera, MG B, Peugeot 504, Ford V8 De Luxe, oraz… Citroen 2 CV i Ford Mustang (again, and again…).

 Citroen 2CV (kadr z filmu ,,Żandarm na emeryturze") Citroen DS21 (kadr z filmu ,,Żandarm na emeryturze")

Na koniec, coś co prawdopodobnie zaskoczyło miłośników najsłynniejszego żandarma na świecie. Żandarm i kosmici (1979) – tytuł mówi wszystko. W dobrze znaną komedię, tym razem wkomponowano wątek science fiction, jeśli w ogóle tak można go nazwać. Cruchot, przypadkowo staje się świadkiem lądowania kosmitów. Przybysze, mają niezwykły dar upodabniania się do wybranych przez siebie osób, co jeszcze bardziej komplikuje polowanie na nich. Jednak to nic dla dzielnego policjanta, który wkrótce znajduje sposób, jak pozbyć się z miasta niechcianych gości… Samochody, w filmie: Citroen Mehari, Autobianchi A112 Abarth, BMW 1602, BMW 3 E21, Ford Fiesta, Fiat 127, Datsun Cherry 100A, Ford Granada, Mercedes W115 Long, Oldsmobile Delta 88, Porsche 911 Carrera RS, Toyota Corolla 30 Coupe, Citroen 2 CV (sorry, musiałem o nim wspomnieć…) i inne.

 Mercedes Long (kadr z filmu ,,Żandarm i kosmici") Citroen Mehari (kadr z filmu ,,Żandarm i kosmici")

Planowano nakręcenie jeszcze jednej części, ale z uwagi na śmierć reżysera i Louis’a De Funes, pomysłu nie zrealizowano… Na szczęście, wszystkie inne filmy, które opisałem powyżej, do dziś dnia uważane są za kultowe i coraz częściej sięga po nie nawet młodsze pokolenie. I chyba o to chodzi w dobrej komedii – nigdy nie powinna się znudzić.

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, to zapraszam również do polubienia fan page MotoStars na FB:

https://www.facebook.com/pages/Moto-Stars/262181577249597?ref=hl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Z WIZYTĄ W SAINT-TROPEZ

  1. kinoman pisze:

    jest jeszcze jeden film z „żandarmowej” serii: „Żandarm i policjantki” (znany też jako „Żandarm i żandarmetki”)

  2. sthool pisze:

    W którejś z części „Żandarma” „wystąpiła” nawet… Skoda S100! Ściślej rzecz biorąc chodziło o wrak tego auta – bo scena dotyczyła kolizji kilku czy kilkunastu aut.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Anti-Spam Quiz: