A MOŻE AUTOBUSEM?

Jelcz ,,Ogórek"Może zabrzmieć to dziwnie, snobistycznie, arogancko, ale w swoim życiu autobusem jechałem może góra kilkanaście razy. I nie chodzi o to, że gardzę wizją podróży komunikacją miejską. Po prostu od zawsze lubiłem siedzieć za kierownicą a nie obok, na miejscu pasażera. Ale co tam ja. Dzisiejszy temat związany jest właśnie ze środkami komunikacji miejskiej. Czy autobus może być prawdziwą Moto Star? Oczywiście. Poniżej kilka przykładów.

Zaczynamy od (prawdopodobnie) najbardziej znanego filmu, w którym ten rodzaj pojazdu odegrał kluczową rolę. Mowa o ,,Speed: niebezpieczna prędkość” z Sandą Bullock (przyznaję mam do niej słabość, a jej urok mnie onieśmiela). O czym to? Scenariusz właściwie jest banalny – typowe, amerykańskie kino akcji. Ktoś tam podkłada bombę do jakiegoś tam autobusu miejskiego, która kiedy pojazd zwolni wybuchnie. Na szczęście na pokładzie jest sprytny policjant… i takie tam… Tyle w bardzo dużym skrócie. Znacznie ciekawszy niż fabuła wydaje się filmowy autobus. U nas praktycznie nie znany, a w USA to jeden z najpopularniejszych środków lokomocji, który często możemy zobaczyć gdzieś w tle, w różnych filmach i serialach wyprodukowanych Za Oceanem. Jest to pojazd marki GM, a dokładnie model TDH 5303. Bardzo urokliwa nazwa, prawda? Przyjmuje się, że filmowy egzemplarz to rocznik 1966, choć niektórzy uważają inaczej, twierdząc, że autobus był młodszy. Generalnie, jeśli cofniemy się do historii GM, zauważymy, że autobus tego typu produkowany był w latach 1959-1977 w USA i 1962-1987 w Kanadzie. Pod maską można było znaleźć potężne silniki diesla (Detroit) o oznaczeniach 6V71/8V71 i 6V92TA. Wracając jednak do filmu – na planie wykorzystano kilkanaście takich pojazdów.

GM

Bardzo podobnym filmem jest ,,Straszna droga do szkoły” z 1996 roku. Do szkolnego autobusu, pełnego dzieciaków, wsiada szaleniec, który grozi zdetonowaniem bomby. Kobieta, która jest kierowcą tego pojazdu musi zrobić wszystko aby powstrzymać bandytę. Na ekranie oczywiście klasyczny, szkolny, amerykański autobus w charakterystycznym, żółtym kolorze (prawdopodobnie Chevrolet lub GMC).

Straszna droga do szkoły

Kolejny film, nosi tajemniczy tytuł… ,,Autobus” (w oryginale ,,Get on the bus”). Czyli jedna wielka podróż autobusem osób z różnych grup społecznych (z Los Angeles do Waszyngtonu). Amerykański dramat obyczajowy z lat 60 – nawiasem mówiąc całkiem ciekawy. Tytułowym pojazdem jest MCI, model MC-9, pochodzący z 1978 roku. Co to? Produkt firmy  Motor Coach Industries International Inc. Może nieco mniej klimatyczny niż wspomniany wcześniej GM, którego opisałem wcześniej, ale jakby nie było bardzo wyraziście kojarzy się ze Stanami Zjednoczonymi. Produkowano go od 1978 do 1990 roku, a jego inna nazwa to ,,Crusader II”. Mnie się podoba, a Wam?

 MCI MC-9

Ciekawym filmem dokumentalnym jest ,,Autobus 174”. Historię oparto na faktach, kiedy to w 2000 roku, w Rio de Janeiro doszło do porwania autobusu lini 174. Na ekranie możemy zobaczyć takie egzotyczne pojazdy jak CAIO Alpha. Takie autobusy możemy, choć dla nas obce, możemy zobaczyć w wielu ciekawych miejscach na świecie, jak np. w Dubaju czy Sao Paulo. Drugi ,,busik” to Marcopolo Torino GV. Oprócz wspomnianych, uważny obserwator dostrzeże na ekranie takie ,,perełki” jak np. Volkswagen Santana czy Asia Towner. Polecam obejrzeć ten dokument, chociażby z ciekawości.

   Autobus 174 Autobus 174

I na koniec polski akcent. W wielu filmach i serialach zrealizowanych na terenie naszego pięknego kraju, możemy zobaczyć rozmaite Autosany, Ikarusy czy Jelcze. Dla mnie najbardziej klimatycznym jest ,,Ogórek” z komedii ,,Pieniądze to nie wszystko”. I jeszcze ten napis ,,Euro Food” – jest klimat, a przecież o to chodzi.

Jelcz z filmu ,,Pieniadze to nie wszystko"

                                     Pozdrawiam wszystkich miłośników komunikacji miejskiej!

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, to zapraszam również do polubienia fan page MotoStars na FB:

https://www.facebook.com/motostarspl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Anti-Spam Quiz: